Григорій Распутін — біографія, інформація, особисте життя, фото, відео

0
56

Григорий Распутин

Григорій Юхимович Распутін (Нових). Народився 9 (21) січня 1869 — убитий 17 (30) грудня 1916. Селянин села Покровське Тобольської губернії. Придбав всесвітню популярність завдяки тому, що був другом сім’ї російського імператора Миколи II.

В 1900-е серед певних кіл петербурзького товариства мав репутацію «царського одного», «старця», асафа та цілителя. Негативний образ Распутіна використовувався в революційній, пізніше в радянській пропаганді, досі ходить безліч чуток про Распутіна і його вплив на долю Російської імперії.

Родоначальником роду Распутіних був «Изосим Федоров син». У переписний книзі селян села Покровського за 1662 рік говориться, що він з дружиною і трьома синами Семеном, Насоном і Евсеем — прийшов на слободу Покровську за двадцять років до того Яренского повіту і став на ріллю». Син Насон пізніше отримав прізвисько «Роспута». Від нього пішли всі Роспутины, що стали на початку XIX століття Распутиными.

По дворовій переписом 1858 року в Покровському значилося понад тридцять селян, що носили прізвище «Распутины», в тому числі і Юхим, батько Григорія. Прізвище походить від слів «роздоріжжі», «бездоріжжя», «роздоріжжя».

Григорій Распутін

Григорій Распутін народився 9 (21) січня 1869 року в селі Покровському Тюменського повіту Тобольської губернії в сім’ї візника Юхима Яковича Распутіна (1841-1916) і Ганни Василівни (1839-1906) (в дівоцтві Паршуковой).

Відомості про дату народження Распутіна вкрай суперечливі. Джерела повідомляють різні дати народження між 1864 і 1872 роком. Історик К. Ф. Шацилло у статті про Распутіна в ВІКІПЕДІЯ повідомляє, що той народився в 1864-1865 році. Сам Распутін в зрілі роки не додавав ясності, повідомляючи суперечливі відомості про дату народження. На думку біографів, він був схильний перебільшувати свій справжній вік, щоб більше відповідати образу «старця».

У той же час в метричній книзі Слободо-Покровської Богородицької церкви Тюменського округу Тобольської губернії у частині першій «Про народжених» є запис про народження 9 січня 1869 року і пояснення: «Юхима Яковича Распутіна і його дружини Ганни Василівни віросповідання православного народився син Григорій». Хрещений він був 10 січня. Хрещеними батьками (хрещеними) були дядько Матвій Якович Распутін і дівиця Агафія Іванівна Алемасова. Ім’я немовля отримав за існуючою традицією нарікати дитину ім’ям того святого, у день якого був народжений або хрещений.

День хрещення Григорія Распутіна — 10 січня, в день святкування пам’яті святителя Григорія Нісського.

У молодості багато хворів. Після паломництва в Верхотурський монастир звернувся до релігії.

Зр Григорія Распутіна: 193 сантиметри.

У 1893 році мандрував по святих місцях Росії, побував на горі Афон у Греції, потім у Єрусалимі. Зустрічався і зав’язував контакти з багатьма представниками духовенства, ченцями, мандрівниками.

У 1900 році відправився в нову подорож в Київ. На зворотному шляху досить довго жив в Казані, де познайомився з отцем Михайлом, що мали відношення до Казанської духовної академії.

У 1903 році приїхав у Петербург до ректора духовної академії єпископу Сергію (Страгородскому). Тоді ж знайомиться з Распутіним інспектор Санкт-Петербурзької духовної академії архімандрит Феофан (Бистров), представивши його також і єпископу Гермогену (Долганову).

До 1904 року Распутін здобував у частині великосвітського суспільства славу «старця», «юродивого» і «божого людини», що «закріплювало в очах Петербурзького світла позицію «святого»», або принаймні його вважали «великим подвижником».

Отець Феофан розповів про «мандрівника» дочкам чорногорського князя (згодом короля) Миколи Негоша — Міліці та Анастасії. Сестри і повідали імператриці про нової релігійної знаменитості. Минуло кілька років, перш ніж він почав явно виділятися серед натовпу «божих людей».

1 листопада (у вівторок) 1905 року відбулася перша особиста зустріч Распутіна з імператором. Цю подію було удостоєно записи в щоденнику Миколи II. Згадки Распутіна на цьому не закінчуються.

Распутін придбав вплив на імператорську сім’ю і насамперед на Олександру Федорівну тим, що допомагав її синові, спадкоємцеві престолу Олексія боротися з гемофілією, хворобою, перед якої виявлялася безсилою медицина.

В грудні 1906 року Распутін подає прохання на найвище ім’я про зміну свого прізвища на Распутін-Нових, посилаючись на те, що багато його односельці носять ту ж прізвище, з-за чого можуть бути непорозуміння. Прохання було задоволено.

Григорій Распутін. Цілитель біля престолу

Звинувачення в «хлыстовстве» (1903 рік)

У 1903 році починається його перше переслідування з боку церкви: в Тобольскую консисторію надходить повідомлення від місцевого священика Петра Остроумова, що Распутін дивно поводиться з жінками, які приїжджають до нього «з самого Петербурга», про «пристрасті, від яких він рятує їх… в лазні», про те що в молодості Распутін «зі свого життя на заводах Пермської губернії виніс знайомство з вченням єресі хлыстовской».

У Покровське був відправлений слідчий, але нічого порочить він не виявив, і справу було здано в архів.

6 вересня 1907 році за доносом від 1903 р. Тобольської цим будинком заведено справу на Распутіна, який звинувачувався у поширенні лжевчення, подібного хлыстовскому, і освіту товариства послідовників свого лжевчення.

Початкове розслідування проведено священиком Никодимом Глуховецким. На основі зібраних фактів протоієрей Дмитро Смирнов, член Тобольської консисторії, підготував рапорт єпископа Антонія з додатком відгуку про розглянутому справі спеціаліста по сектам Д. М. Березкіна, інспектора Тобольської духовної семінарії.

Д. М. Березкін у відгуку про ведення справи зазначив, що слідство проведено «особами, малосведущими в хлыстовстве», що обшуканий лише житловий двоповерховий будинок Распутіна, хоча відомо, що місце, де відбуваються радіння, «ніколи не поміщається в житлових приміщеннях… а завжди влаштовується на задвірках — у лазнях, у сараях, у подклетях… і навіть в підземеллях… Не описані картини та ікони, знайдені в будинку, тим часом у них зазвичай криється розгадка єресі».

Після чого Тобольський єпископ Антоній постановив провести дорозслідування справи, доручивши його досвідченому противосектантскому місіонера.

У результаті справа «розвалилося», і було затверджено як закінчений Антонієм (Каржавиным) 7 травня 1908 року.

Згодом голова Державної Думи Родзянко, який брав справу з Синоду, повідомив, що незабаром воно зникло, але потім «Справа Тобольської духовної консисторії про хлыстовстве Григорія Распутіна» зрештою знайшлося в Тюменському архіві.

Григорий Распутин 2

У 1909 році поліція збиралася вислати Распутіна з Петербурга, проте Распутін випередив її і сам на деякий час виїхав на батьківщину в село Покровське.

У 1910 році в Петербург до Распутіну переїхали його дочки, яких він влаштував вчитися в гімназію. За вказівкою прем’єр-міністра Столипіна за Распутіним на кілька днів було встановлено зовнішнє спостереження.

На початку 1911 року єпископ Феофан запропонував Святійшому Синоду офіційно висловити невдоволення імператриці Олександрі Федорівні в зв’язку з поведінкою Распутіна, а член Святійшого Синоду митрополит Антоній (Вадковський) доповів Миколі II про негативний вплив Распутіна.

16 грудня 1911 у Распутіна сталася сутичка з єпископом Гермогеном і ієромонахом Илиодором. Єпископ Гермоген, який діяв у союзі з ієромонахом Илиодором (Труфановым), запросив Распутіна до себе на подвір’я, на Василівському острові в присутності Іліодора «викривав» його, кілька разів ударивши хрестом. Між ними зав’язалася суперечка, а потім і бійка.

У 1911 році Распутін добровільно покинув столицю і здійснив паломництво в Єрусалим.

За розпорядженням міністра внутрішніх справ Макарова від 23 січня 1912 року за Распутіним знову було встановлено зовнішнє спостереження, що тривало до самої його смерті.

Друга справа про «хлыстовстве» (1912 рік)

У січні 1912 р. Дума заявила про своє ставлення до Распутіну, а в лютому 1912 р. Микола II наказав В. К. Саблеру відновити справу Святійшого Синоду справу про «хлыстовстве» Распутіна і передати для доповіді Родзянко, «і палацовий комендант Дедюлін і передав йому Справу Тобольської Духовної Консисторії, в якому містилося початок Слідчого Провадження з приводу звинувачення Распутіна в приналежності до хлыстовской секти».

26 лютого 1912 р. на аудієнції Родзянко запропонував царю назавжди вигнати селянина. Архієпископ Антоній (Храповицький) відкрито писав, що Распутін хлист і бере участь у радіння.

Новий (змінив Євсевія (Гроздова) Тобольський єпископ Алексій (Молчанов) особисто взявся за цю справу, вивчив матеріали, зажадав відомості від причту Покровської церкви, неодноразово розмовляв з самим Распутіним. За результатами цього нового розслідування було підготовлено і 29 листопада 1912 року затверджено висновок Тобольської духовної консисторії, розіслане багатьом високопоставленим особам і деяким депутатам Державної думи. У висновку Распутін-Новий названий «християнином, людиною духовно налаштованим і шукають правди Христової». Ніяких офіційних звинувачень над Распутіним більше не тяжіло. Але це зовсім не означало, що всі повірили в результати нового розслідування.

Григорий Распутин 3

Пророцтва Распутіна

За свого життя Распутін видав дві книги: «Житіє досвідченого мандрівника» (1907) і «Мої думки і роздуми» (1915).

У своїх пророцтвах Распутін говорить про «божу кару», «гіркої води», «сльози сонця», «отруйних дощах» «до кінця нашого століття».

Пустелі будуть наступати, а землю населят чудовиська, які не будуть людьми, тваринами. Завдяки «людської алхімії» з’являться літаючі жаби, метелики-шуліки, що плазують бджоли, величезні миші і не менше величезні мурахи, а також чудовисько «кобака». Два князя з Заходу і Сходу будуть виборювати право на світове панування. У них буде битва в землі чотирьох демонів, але західний князь Граюг переможе свого східного ворога Завірюха, але і сам впаде. Після цих напастей люди знову повернуться до Бога і увійдуть в «рай земний».

Самим знаменитим стало передбачення загибелі Імператорського дому: «Доки я живий, буде жити і династія».

Деякі автори вважають, що згадки Распутіна є в листах Олександри Федорівни до Миколи II. В самих листах прізвище Распутіна не згадується, але деякі автори вважають, що Распутін в листах позначається словами «Друг», або «Він» з великих літер, хоча це і не має документальних підтверджень. Листи були опубліковані в СРСР до 1927 р., і берлінському видавництві «Слово» в 1922 році.

Листування збереглася в Державному Архіві РФ — Новоромановский архів.

Григорій Распутін з імператрицею і царськими дітьми

Григорий Распутин с детьми

У 1912 році Распутін відмовив імператора від втручання в Балканську війну, що відсунуло початок Першої світової війни на 2 роки.

У 1915 році, передбачаючи Лютневу революцію, Распутін вимагав поліпшення постачання столиці хлібом.

У 1916 році Распутін рішуче висловлювався на користь виходу Росії з війни, укладення миру з Німеччиною, відмови від прав на Польщу і Прибалтику, а також проти російсько-британського альянсу.

Кампанія в пресі проти Распутіна

У 1910 році письменник Михайло Новоселів надрукував у «Московских ведомостях» кілька критичних статей про Распутіна (№ 49 — «Духовний гастролер Григорій Распутін», № 72 — «Ще щось про Григорія Распутіна»).

У 1912 році Новоселів випустив у своєму видавництві брошуру «Григорій Распутін і містичне розпуста», обвинявшую Распутіна в хлыстовстве і критиковавшую вищу церковну ієрархію. Брошура була заборонена і конфіскована в типографії. Газета «Голос Москви» була оштрафована за публікацію уривків з неї.

Після цього в Державній Думі пішов запит до МВС щодо законності покарання редакторів «Голосу Москви» і «Нового Часу».

У тому ж 1912 році знайомий Распутіна колишній ієромонах Іліодор почав поширювати кілька листів скандального змісту імператриці Олександри Федорівни і великих княжен, до Распутіну.

Копії, видрукувані на гектографі, ходили по Петербургу. Більшість дослідників вважає ці листи підробкою. Пізніше Іліодор за порадою Горького написав пасквільну книгу «Святий Чорт» про Распутіна, яка була опублікована в 1917 році під час революції.

В 1913-1914 роки масонським Верховною Радою ВВНР робилася спроба агітаційної кампанії з приводу ролі Распутіна при дворі.

Дещо пізніше Радою була зроблена спроба видання спрямованої проти Распутіна брошури, а коли ця спроба не вдалася (брошура була затримана цензурою), то Радою були прийняті кроки до розповсюдження цієї брошури в размноженном на друкарській машинці вигляді.

Замах Хіоніі Гусєвої на Распутіна

У 1914 році дозрів антираспутинский змова, на чолі якого стали Микола Миколайович і Родзянко.

29 червня (12 липня) 1914 р. на Распутіна в селі Покровському було скоєно замах. Його вдарила ножем у живіт поранила Хіонія Гусєва, що приїхала з Царицина.

Распутін показав, що підозрює в організації замаху Іліодора, але не зміг надати жодних доказів цього.

3 липня Распутіна перевезли на пароплаві в Тюмень для лікування. У тюменській лікарні Распутін залишався до 17 серпня 1914. Слідство у справі про замах тривало близько року.

Гусєву в липні 1915 оголосили душевнохворий і звільнили від кримінальної відповідальності, помістивши в психіатричну лікарню в Томську. 27 березня 1917 р. за особистою вказівкою А. Ф. Керенського Гусєву звільнили.

Григорий Распутин 4

Вбивство Распутіна

Распутін був убитий в ніч на 17 грудня 1916 року (30 грудня за новим стилем) у палаці Юсупових на Мийці. Змовники: Ф. Ф. Юсупов, В. М. Пуришкевич, великий князь Дмитро Павлович, офіцер британської розвідки МІ-6 Освальд Рейнер.

Відомості про вбивство суперечливі, були заплутані як самими вбивцями, так і тиском на слідство російських імператорських і британських властей.

Юсупов змінював свідчення кілька разів: у поліції Санкт-Петербурга 18 грудня 1916 року, в засланні в Криму в 1917 р., в книзі 1927 р., дані під присягою в 1934 році і в 1965 рр.

Спочатку були опубліковані спогади Пуришкевича, потім Юсупов вторив його версії. Однак вони кардинально розходилися з показаннями розслідування.

Починаючи від називання неправильного кольору одягу, в яку був одягнений Распутін за версією вбивць і в якому його виявили, і до того, скільки і куди куль було випущено.

Так, наприклад, судмедексперти виявили три рани, кожна з яких смертельна: в голову, печінку і нирки. (На думку британських дослідників, які вивчали фотографію, постріл в лоб зроблений з британського револьвера Webley 455.)

Після пострілу в печінку людина може прожити не більше 20 хвилин і не здатний, як говорили вбивці, через півгодини-годину бігати по вулиці. Також не було пострілу в серце, про який одноголосно стверджували вбивці.

Распутіна спочатку заманили в підвал, пригостивши червоним вином і пирогом, отруєним ціаністим калієм. Юсупов пішов наверх і, повернувшись, вистрілив йому в спину, від чого той упав. Змовники пішли на вулицю. Повернувся за плащем Юсупов перевірив тіло, несподівано Распутін прокинувся і спробував задушити вбивцю.

Вбежавшие в цей момент змовники почали стріляти в Распутіна. Наблизившись, здивувалися, що він ще живий, і почали бити його. За словами вбивць, отруєний і розстріляний Распутін прийшов в себе, вибрався з підвалу і спробував перелізти високу стіну саду, але був спійманий вбивцями, чують піднявся собачий гавкіт. Потім його зв’язали мотузками по руках і ногах (за словами Пуришкевича, замотавши спочатку в синю тканину), відвезли на автомобілі до заздалегідь обраного місця недалеко від Кам’яного острова і скинули з моста в ополонку Неви таким чином, що тіло опинилося під льодом. Проте, за матеріалами слідства, виявлений труп був одягнений у шубу, не було ні тканини, ні мотузок.

Труп Григорія Распутіна

Труп Григория Распутина 1

Труп Григория Распутина 2

Розслідування вбивства Распутіна, яким керував директор Департаменту поліції А. Т. Васильєв, просувалося досить швидко. Вже перші допити членів сім’ї і слуг Распутіна показали, що в ніч убивства Распутін відправився в гості до князя Юсупова. Городовий Власюк, який чергував в ніч з 16 на 17 грудня на вулиці неподалік від палацу Юсупових, показав, що вночі чув кілька пострілів. При обшуку у дворі будинку Юсупових були виявлені сліди крові.

Вдень 17 грудня перехожим були помічені плями крові на парапеті Петрівського мосту. Після дослідження водолазами Неви в цьому місці було виявлено тіло Распутіна. Судово-медичну експертизу доручили відомому професор Військово-Медичної Академії Д. П. Косоротову. Оригінал протоколу розтину не зберігся, про причини смерті можна говорити лише приблизно.

Висновок судмедексперта професора Д. Н. Косоротова:

«При розтині знайдені досить численні ушкодження, з яких багато були заподіяні вже посмертно. Вся права сторона голови була роздроблена, сплющена внаслідок удару трупа при падінні з мосту. Смерть настала від рясного кровотечі внаслідок вогнепальної рани в живіт. Постріл зроблений був, на мою висновку, майже впритул, зліва направо, через шлунок і печінку з роздробленням цієї останньої в правій половині. Кровотеча була дуже рясне. На трупі була також вогнепальна рана в спину, в області хребта, з роздробленням правої нирки, і ще рана в упор, в лоб, ймовірно, вже вмираючому або померлому. Грудні органи були цілі і досліджувалися поверхнево, але ніяких слідів смерті від утоплення не було. Легені не були роздуті, і в дихальних шляхах не було ні води, ні пінистої рідини. У воду Распутін був кинутий вже мертвим».

Отруту в шлунку Распутіна не був виявлений. Можливі пояснення цього, що ціанід в тістечок був нейтралізований цукром або високою температурою при приготуванні в печі.

Його дочка повідомляє, що після замаху Гусєвої Распутін страждав підвищеною кислотністю і уникав солодкої їжі. Повідомляється, що його отруїли дозою, здатною вбити 5 осіб.

Деякі сучасні дослідники припускають, що отрути не було — це брехня для заплутування слідства.

У визначенні причетності О. Рейнера є ряд нюансів. У той час в Петербурзі служили два офіцера британської розвідки МІ-6, які могли скоїти вбивство: один Юсупова з університетського коледжу (Оксфорд) Освальд Рейнер і народився в Юсуповському палаці капітан Стівен Алей. Підозрювали першого, і цар Микола II прямо згадував, що вбивця — один Юсупова по коледжу.

У 1919 році Рейнер був нагороджений орденом Британської імперії, він знищив свої папери до його смерті в 1961.

У журналі шофера Комптона є записи, що він за тиждень до вбивства привозив Освальда до Юсупову (і до іншого офіцера капітану Джону Скэйлу), і останній раз — у день вбивства. Також Комптон прямо натякав на Рейнера, повідомляючи, що вбивця є адвокатом і народився в одному місті з ним.

Є лист Алея, написане Скэйлу 7 січня 1917 року, через вісім днів після вбивства: «Хоча не все пішло за планом, наша мета була досягнута… Рейнер замітає сліди і безсумнівно зв’яжеться з вами…». На думку сучасних британських дослідників, наказ трьом британським агентам (Рейнер, Алей і Скэйл) усунути Распутіна йшов від Менсфілд Сміт-Каммінг (першого директора МІ-6).

Слідство тривало два з половиною місяці до зречення імператора Миколи II 2 березня 1917. В цей день міністром юстиції в Тимчасовому уряді став Керенський. 4 березня 1917 року він наказав спішно припинити слідство, при цьому слідчий А. Т. Васильєв був заарештований і переправлений у Петропавловську фортецю, де допитувався Надзвичайної слідчої комісією до вересня, пізніше емігрував.

У 2004 році Бі-бі-сі показала документальний фільм «Хто вбив Распутіна?», привернув нове увагу до розслідування вбивства. Згідно показаної у фільмі версії, «слава» і задум даного вбивства належить Великобританії, російські змовники були лише виконавцями, контрольний постріл в лоб зроблений з револьвера британських офіцерів Webley 455.

Хто вбив Григорія Распутіна

На думку дослідників, випустили книги, Распутін був убитий при активній участі британської розвідслужби Мі-6, вбивці заплутували слідство, щоб приховати британський слід. Мотивом змови було наступне: Великобританія побоювалася впливу Распутіна на російську імператрицю, що загрожувало висновком сепаратного миру з Німеччиною. Для ліквідації загрози був використаний що зрів у Росії змову проти Распутіна.

Распутіна відспівував добре з ним знайомий єпископ Ісидор (Дзвонів). У своїх мемуарах А. В. Спиридович згадує, що заупокійну обідню (чого не мав права робити) відслужив єпископ Ісидор.

Вбитого спочатку хотіли поховати на його батьківщині, в селі Покровському. Але із-за небезпеки можливих хвилювань у зв’язку з відправкою тіла через півкраїни, поховали в Олександрівському парку Царського Села на території споруджували Ганною Вырубовой храму Серафима Саровського.

М. В. Родзянко пише, що в Думі під час урочистостей пішли чутки про повернення Распутіна в Петербург. У січні 1917 року Михайлом Володимировичем була отримана папір з багатьма підписами з Царицина з повідомленням, що Распутін буває у В. К. Саблера, що царицынцам відомо про приїзд Распутіна в столицю.

Після Лютневої революції поховання Распутіна було знайдено, і Керенський наказав Корнілову організувати знищення тіла. Кілька днів труну з останками простояв у спеціальному вагоні. Тіло Распутіна було спалено вночі 11 березня в топці парового котла Політехнічного інституту. Було складено офіційний акт про спалення трупа Распутіна.

Особисте життя Григорія Распутіна:

У 1890 одружився на Парасці Федорівні Дубровіна, такий же паломниці-селянці, яка народила йому трьох дітей: Мотрю, Варвару і Димитрія.

Григорій Распутін зі своїми дітьми

Григорий Распутин с детьми

У 1914 році Распутін оселився в квартирі на Гороховій вулиці, 64 в Петербурзі.

По Петербургу про цю квартиру досить швидко стали поширюватися різні похмурі чутки, мовляв, Распутін перетворив її в кубло та використовують для проведення своїх «оргій». Одні говорили, що Распутін містить там постійний «гарем», інші — збирає від випадку до випадку. Існував слух, що квартира на Гороховій використовується для чаклунства і т. п.

Григорий Распутин 5

З показань Тетяни Леонідівни Григоровой-Рудыковской:

«…Одного разу тітка Агн. Фед. Гартман (мамина сестра) запитала мене — не хочу я побачити Распутіна ближче. …Отримавши адресу на Пушкінську вул., в призначений день і годину я з’явилася в квартиру Марії Олександрівни Нікітіної, тетиной приятельки. Увійшовши в маленьку їдальню, я застала вже всі в зборі. За овальним столом, сервірованим для чаю, сиділо чоловік 6-7 цікавих молодих дам. Двох з них я знала в обличчя (зустрічалися в залах Зимового Палацу, де був організований Олександрою Федорівною пошиття білизни пораненим). Всі вони були одного кола і впівголоса жваво розмовляли між собою. Зробивши по-англійськи загальний уклін, я сіла поруч з господинею у самовара й розмовляла з нею.

Раптом пронісся як би загальний зітхання — Ах! Я підняла очі і побачила в дверях, розташованих в протилежній стороні, звідки я входила, могутню фігуру — перше враження — цигана. Високу потужну фігуру облягала російська біла сорочка з вишивкою по коміру і застібці, кручений пояс з китицями, чорні брюки навипуск і російські чоботи. Але нічого російського не було в ньому. Чорне густе волосся, велика чорна борода, смугляве обличчя з хижими ніздрями носа і якийсь іронічно-знущальною посмішкою на губах — особа, безумовно, ефектне, але щось неприємне. Перше, що привертало увагу — очі: чорні, розпечені, вони палили, пронизуючи наскрізь, і його погляд на тебе відчувався просто фізично не можна було залишатися спокійною. Мені здається, він дійсно мав гіпнотичною силою, що підкоряє собі, коли він цього хотів…

Тут все йому були знайомі, навперебій намагалися догодити, привернути увагу. Він розв’язно сів за стіл, звертався до кожного по імені і на «ти», говорив помітно, іноді пішло і грубо, кликав до себе, садив на коліна, ощупывал, погладжував, поплескував по м’яких місцях і все «ощасливлені» — мліли від задоволення! Дивитися на це було гидко й образливо за жінок, унижающихся, які втратили і свою жіночу гідність і фамільну честь. Я відчувала, як кров приливає до обличчя, мені хотілося закричати, стукнути кулаком, щось зробити. Сиділа я майже навпроти «високого гостя», він чудово відчував мій стан і, глузливо сміючись, щоразу після чергового випаду наполегливо встромлював в мене очі. Я була новим, невідомим йому об’єктом…

Нахабно звертаючись до когось з присутніх, він сказав: «Ти бачиш? Хто сорочку-то вишивав? Сашка!» (мається на увазі пані Олександра Федорівна). Ні один порядний чоловік ніколи не видав би таємниці жіночого почуття. У мене від напруги в очах темніло, а распутинский погляд нестерпно свердлив і свердлив. Я посунулася ближче до господині, намагаючись сховатися за самоваром. Марія Олександрівна з тривогою подивилася на мене…

«Машенька», — пролунав голос, — «хочеш вареньица? Піди до мене». Машенька шпарко схоплюється і поспішає до місця призову. Распутін закидає ногу за ногу, бере ложку варення і перекидає її на носок чобота. «Лижи» — владно звучить голос, та стає на коліна і, нахиливши голову, злизує варення… Більше я не витримала. Стиснувши руку господині, схопилася, вибігла в передпокій. Не пам’ятаю, як одягла капелюх, як бігла по Невському. Прийшла в себе у Адміралтейства, додому мені треба було на Петроградську. Опівночі проревела і просила ніколи не розпитувати мене, що я бачила і сама ні з мамою, ні з тіткою не згадувала про цю годину, не видалась і з Марією Олександрівною Нікітіної. З тих пір я не могла спокійно чути імені Распутіна і втратила всяку повагу до наших «світським» дамам. Якось, будучи в гостях у Де-Лазарі, я підійшла на телефонний дзвінок і почула голос цього негідника. Але відразу ж сказала, що знаю, хто говорить, а тому розмовляти не бажаю…»

Тимчасовий уряд вело спеціальне розслідування по справі Распутіна. На думку одного з учасників цього розслідування, В. М. Руднєва, відрядженого за розпорядженням Керенського в «Надзвичайну слідчу комісію з розслідування зловживань колишніх міністрів, керівників та інших вищих посадових осіб» і колишнього тоді товаришем прокурора Катеринославського окружного суду: «багатий матеріал для висвітлення його особистості з цієї сторони опинився в даних того самого негласного спостереження, яке велося охоронним відділенням; при цьому з’ясувалося, що амурні пригоди Распутіна не виходять з рамок нічних оргій з дівчатами легкої поведінки і шансонетными співачками, а також іноді і з деякими з його прохачок».

Дочка Мотря в своїй книзі «Распутін. Чому?» писала:

«…що при всій пропитанности життям батько ніколи не зловживав своєю силою і можливістю впливати на жінок в плотському розумінні. Однак треба розуміти, що ця частина відносин представляла особливий інтерес для недоброзичливців батька. Зауважу, що вони отримували деяку реальну їжу для своїх вигадок».

Дочка Распутіна Мотря після революції емігрувала до Франції, а згодом переїхала в США.

Інші члени сім’ї Распутіна зазнали репресій з боку радянської влади.

У 1922 році вдова Парасковія Федорівна, син Дмитро і дочка Варвара були позбавлені виборчих прав як «злісні елементи». Ще раніше, в 1920-му, були націоналізовані будинок і все селянське господарство Дмитра Григоровича.

У 1930-і всі троє були заарештовані органами НКВС, і їх слід загубився в спецпоселеннях тюменського Півночі.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here